RUS UKR ENG
БібліотекиНаселення Луганської області обслуговують 3 обласні й 566 публічних бібліотек, у тому числі 49 - для дітей, 4 - для юнацтва, об'єднаних у 27 централізованих бібліотечних систем. 371 бібліотека обслуговує жителів села.

Бібліотеки займають 76,5 млн. квадратних метрів, у читальних залах може одночасно розміститися  5851 читач. 

Фонд публічних бібліотек на 01.01.2012 р. нараховує 9 млн. 856 тис. 620 прим. книг, газет, журналів на різних носіях. За 2011 рік фонд поповнився 151,4 тис. прим. нових видань із різних джерел.    

Послугами публічних бібліотек скористалися близько 640 тис. жителів, що становить 25% населення області.  З них дітей у віці до 15 років більше 145 тисяч. За рік користувачі публічних бібліотек одержали 12 млн. 152 тис. документів і більше 270 тис. різних довідок та інформації.  У творчих акціях бібліотек взяли участь більше 560 тис. чоловік. Щорічно кожний користувач звертається в бібліотеку не менш 7 разів у рік і читає більше 20 видань.

У публічних бібліотеках області працює 1365 бібліотекарів, з них 70% мають вищу й базову бібліотечну освіту.

113 публічних бібліотек регіону (у т.ч. 26 дитячих і 17 сільських) мають 561 комп'ютер, з них 414 мають вихід в  Інтернет.

Однією з сучасних тенденцій розвитку бібліотечного середовищає його відкритість і прозорість. ЛОУНБ ім. М. Горького ініціювала проект «Відкрита бібліотека». Основна мета якого – відкрити доступ до всіх ресурсів бібліотек, улаштувати комфортні рекреаційні зони, запропонувати нові формати віртуальної бібліотеки, організувати привабливий маркетинговий простір бібліотеки. У бібліотеці розроблена форсайт-програма «Крок за кроком», служба «Запитай мене?», організований єдиний інформаційний простір. Співпрацюючи з програмою ««Бібліоміст»,  бібліотека має можливість наочно продемонструвати реалізацію даних проектів під час проведення навчання в Регіональномутренінговомуцентрі.

Сьогодні інформація про діяльність бібліотек представлена в просторі Інтернет на 18 веб-сайтах і 47 сторінках соціальних мереж. У 2011 році скористалися ресурсами бібліотек  566,8 тис. віртуальних користувачів.

Бібліотеки постійно розширюють кількість послуг і сервісів. За останній рік з'явилося більше 20 нових послуг, серед яких навчання комп'ютерної грамотності й навігації в Інтернет, смс-інформування про новинки й акції, музичний та відеосупровід заходів, он-лайн  консультації, прийом замовлень на інформаційне обслуговування, добірка документів  через електронну пошту, skype - візити, соціальна служба « Бібліоняня»  та інші.

У 2011 році більше 120 публічних бібліотек області взяли участь у різних конкурсах на одержання грантів від міжнародних  фондів і програм. Інвестиційний внесок бібліотек у розвиток Луганщини склав близько 3 млн. гривень.

Бібліотеки Луганщини брали участь у Міжнародних бібліотечних форумах і конференціях, Ярмарку інноваційних бібліотечних послуг і електронного уряду, були активними учасниками Міжнародних і Всеукраїнських освітніх програм.

На базі публічних  бібліотек області працює 64 пункти доступу громадян до офіційної інформації органів державного й місцевого самоврядування.

У Луганській ОУНБ ім. М.Горького з 2008 року працює Центр «Джерело». Успішним результатом роботи Центра за ці роки стала  зростаюча кількість користувачів.

Особливу увагу Бібліотека приділяє організації бібліотечного комфорту. Позитивним прикладом у цьому напрямку є пандус для людей з обмеженими можливостями, робота бібліотечної служби «Книга вдома», інформаційне обслуговування  за допомогою  Інтернету й мобільного зв'язку, навчання вдома користуванню новітніми технологіями.

Обслуговування користувачів відбувається не тільки в стінах бібліотеки, але й за її межами - у громадських організаціях, установах для людей з обмеженими можливостями й вдома.

За роки роботи Центра відбулося більше 150 презентацій і творчих майстерень, поетичних вечорів і свят. Тематичні вечори, електронні презентації, інформаційні години й ін. заходи незмінно проводяться в дружній обстановці, вони поєднують  за круглим столом не просто бібліотекарів, суспільних лідерів, акторів, поетів і читачів, а людей, близьких за духом.  

У роботі Центра беруть активну участь партнери Бібліотеки - Луганський обласний центр соціокультурної адаптації молоді, Луганський обласний благодійний фонд ім. Юрія Єненка, Луганська обласна організація УТОС  та ін.

 На базі Бібліотеки разом з партнерами проводяться Семінари з питань правового й соціального захисту інвалідів, науково-практичні конференції, семінари, «круглі столи», презентації з питань правового й соціального захисту інвалідів.

Центр «Джерело» бере активну участь у загальноміських, обласних і Всеукраїнських заходах, напр., фестиваль «Схід. Схід. West», «Ярмарок вакансій» з електронною презентацією персоналій для працевлаштування молоді з фізичними обмеженнями, Регіональний тренінг із питань супроводу незрячих та ін.

Підсумком співробітництва стала ідея нового проекту: «Слухаємо й читаємо разом» - аудіокнига, озвучена голосами дітей дитячої студії «Веселка» ЛОГТРК, що не має аналогів у світі.

У бібліотеці накопичений цікавий досвід по проекту «Мобільна школа комп'ютерної й Інтернет-грамотності для людей із проблемами зору й проблемами руху».

Почалася робота з реалізації нового проекту «Крок до прозріння», і вже в листопаді планується відкриття  в нашій Бібліотеці Інтернет-центра для сліпих, по проекту «Інтернет для читачів публічної бібліотеки (LEAP)» Посольства США в Україні. Засоби на придбання спеціального тіфлообладнання надало Посольство США.

Зміни в організації внутрішнього простору, якості сервісних бібліотечних послуг, структурні перетворення, спрямовані на зняття обмежень у користуванні інформацією, спілкування з користувачами через соціальні мережі, бібліотечні блоги, форуми дозволяють бібліотекарям знайти правильні вектори у своїй роботі, стати воістину новими, затребуваними, потрібними всім.

  © ОУНБ ім . Горького 1999-2021