RUS UKR ENG
Загальні відомостіЛуганщина - спортивний край, багатий на спортивні таланти. Впродовж багатьох років спорт був і є невід'ємною частиною регіону, а нашими спортсменами пишається вся країна. Але життя не стоїть на місці, не тримаються на місці спортивні рекорди і досягнення.
Вперше українські спортсмени у складі збірної команди СРСР взяли участь в Олімпійських іграх 1952 року.
Луганщина дала світу десять олімпійських чемпіонів: Н. Чужикова, В. Беляєва, А.Чуканова, В.Крівова та Ф.Лащьонова, О. і В. Бризгіних, О. Кучеренко, Г. Місютіна І. Коробчінського. (За даними сайту Луганського обласного відділення Національного олімпійського комітету України).
У 1960 році на XVII Олімпійських іграх в Римі луганський спортсмен Валерій Брумель зайняв друге місце.
У 1964 році на XVIII Олімпійських іграх в Токіо першу золоту медаль для Луганщини завоював Н.Чужиков з Лісичанська, ставши Олімпійським чемпіоном у веслуванні на байдарці і каное.
На XIX Олімпійських іграх в Мехіко в 1968 році луганець В. Бєляєв у складі збірної СРСР став чемпіоном в змаганнях волейболістів.
У 1972 році в Мюнхені на ХХ Олімпійських іграх четверо наших земляків: Ю.Елісєєв, В.Сємьонов, В.Оніщенко і А.Куксов у складі збірної СРСР по футболу стали бронзовими призерами.
У 1976 році на ХХI Олімпійських іграх в Монреалі в командній велогонці на 100 км. олімпійським чемпіоном став луганець Анатолій Чуканов.
На ХХII Олімпійських іграх в Москві в 1980 році В.Крівов і Ф.Лащьонов у складі збірної СРСР з волейболу стали олімпійськими чемпіонами.
Т. Скачко завоювала бронзову медаль з легкої атлетиці в змаганнях у стрибках в довжину.
У Сеулі, де проходили ХХIV Олімпійські ігри, легкоатлети Луганщини завоювали три золоті медалі. Олімпійськими чемпіонами стали В. Бризгін і двічі О. Бризгіна.
За п'ятнадцять років незалежності України Луганська область взяла участь в чотирьох Олімпійських іграх.
У 1992 році на ХХV Олімпійських іграх в Барселоні спортсмени Луганщини завоювали десять медалей, з них: чотири золотих, п'ять срібних і одна бронзова. Ольга Бризгіна в черговий раз піднялася на верхню ступінь п'єдесталу пошани і завоювала срібло. У спортивній гімнастиці Григорій Місютін став чемпіоном і завоював чотири срібні медалі, а Ігор Коробчинський став чемпіоном і бронзовим призером.
При нагородженні олімпійського чемпіона з греко-римскої боротьби Олега Кучеренко вперше в історії Олімпійських ігор з честю був піднятий наш прапор і урочисто прозвучав гімн незалежної України.
На XXVI Олімпійських іграх в Атланті в 1996 році луганчанами були завойовані чотири бронзові медалі: три гімнастами - Ігорем Коробчинським, Олександром Світличним і Григорієм Місютіним, і одна - у важкій атлетиці - Денисом Готфрідом.
У 2000году на XXVII Олімпійських іграх в Сіднеї спортсмени Луганщини - гімнасти Руслан Мезенцев, Олександр Світличний, Олександр Береш і Давид Салдадзе з греко-римскої боротьби завоювали срібні медалі. Бронзовими призерами стали Ірина Янович - у велоспорті на треку і Олександр Береш - у спортивній гімнастиці.
На XXVIII Олімпійських іграх в Афінах в 2004 році наші земляки - плавець Андрій Сердінов і легкоатлетка Тетяна Терещук-Антіпова завоювали дві срібні медалі.
XXIX Олімпійські ігри в Афінах було ознаменовано чотирма бронзовими медалями: Леся Калітовська - велотрек, Олександр Воробйов - спортивна гімнастика, Вікторія Терещук - сучасне п'ятиборство, В’ячеслав Глазков - бокс.

Нашими земляками є такі видатні спортсмени, як
Валерій Брумель - срібний призер XVII і чемпіон ХVIII Олімпійських ігор;
Володимир Мусалімов - бронзовий призер XIX Олімпійських ігор, бокс;
Володимир Смірнов - чемпіон, срібний і бронзовий призер XXII Олімпійських ігор, фехтування;
Сергій Бубка - чемпіон XXIV Олімпійських ігор, легка атлетика;
Олександр Риманов - чемпіон XXIV Олімпійських ігор, гандбол;
Сергій Міндіргасов - срібний призер XXIV Олімпійських ігор, фехтування.

За всю історію Олімпійського руху п'ятдесят шість представників Луганської області брали участь в одинадцяти Олімпійських іграх.
З дванадцяти видів спорту: велоспорт, волейбол, веслування на байдарках і каное, греко-римська боротьба, легка атлетика, плавання, стрибки у воду, сучасне п'ятиборство, спортивна гімнастика, стрілянина з лука, важка атлетика, футбол. Завойовано 22 золоті, 10 срібних, 14 бронзових медалей.
Для збереження олімпійських традицій та популяризації спорту, в 1995 році було створено Луганське відділення Національного олімпійського комітету.
У Луганську діють такі спортивні суспільства: ФСО «Україна», ВФСО «Колос», ФСО «Спартак», Луганська обласна рада ФСО «Динамо».
  З появою льодових ковзанок у Луганську був створений хокейний клуб - «Дизель». Клуб брав участь у трьох турнірах. У 2009 і 2010 роках команда перемагала у відкритих першостях Донецької області. Зараз команда вийшла в плей-офф, де знову буде боротися за золоті медалі чемпіонату.

У Луганській області створене й відкрите перше гольф-поле в кращих класичних традиціях. Основні цілі гольф-клубу - популяризація цієї аристократичної гри, створення умов для професійних і аматорських занять гольфом, поєднання практики здорового способу життя й комфортного відпочинку. Луганська школа гольфа, гольф-академія, з усіма необхідними атрибутами, у тому числі, і академічним полем, стала центром підготовки дітей і молоді.

Так само Луганщина пишається своїм кінноспортивним комплексом, що був побудований у 1965 році. Луганської кінноспортивної школі - однієї із кращих в Україні - недавно минуло 50 років. Її організатором і першим тренером був ветеран війни Валентина Строганова, що вчила кавалерійській майстерності ще бійців Червоної Армії. За півстоліття тут виховали п'ятьох майстрів спорту міжнародного класу, 28 майстрів спорту, понад 300 вершників масових розрядів. Свій шлях у спорт у школі починав майбутній чемпіон Европи, миру й Олімпійських ігор по виїждженню Юрій Ковшов - у теперішній час киянин, головний тренер збірної України. Кількаразовими чемпіонами СРСР ставали Віктор Биков, Володимир Жуков, Віктор Губанов, Олександр Лестніков. Та й зараз кінноспортивна школа Луганська продовжує поставляти в збірну України своїх вихованців. Микола Луганський, Оксана Керницька, Володимир Биков - ці прізвища відомі не тільки в нас у країні. А взагалі за роки існування школи більше 3 тисяч дітей пройшли тут підготовку. В 1985 році в Луганську була створена СДЮШОР по кінному спорту на базі суспільства «Колосся».

У 2008 році була створена власна жіноча баскетбольна команда - «Луганські ластівки».

Розвиваються в Луганську не тільки традиційні види спорту, але й так званий дворовий спорт. Молодь не завжди йде в спортивні секції, іноді віддаючи перевагу новим, екстремальним видам спорту. Познайомитися ближче з таким спортом, поспілкуватися з людьми, які ним займаються, можна на сайті: http://luga-dvorsport.at.ua/.

Сьогодні в області проводиться цілеспрямована робота зі збереження й розвитку спортивної бази. У 2010 році налічувалося 60 стадіонів, 1839 ігрових спортивних площадок, 41 плавальний басейн, з яких 31 - критий, 965 спортивних залів, 963 приміщення для фізкультурно-оздоровчих занять, 1 кінноспортивний комплекс, 1 Льодовий палац і 3 спорудження зі штучним льодом. Загальна кількість найменувань спортивних об'єктів перевищує 5 тис. одиниць. Налічується 75 дитяче-юнацьких спортивних шкіл, у яких фактично займаються більше 35 тисяч спортсменів. 32% молоді, яка навчається, у нашій області охоплені систематичними заняттями фізичною культурою й спортом.

Завдяки обласній раді кращим спортсменам виділяється 100 стипендій: 15 стипендій по 1000 грн., 45 - по 200 грн., інваспорту - по 300 грн.

Луганщина залишається кузнею спортивних талантів. На Всесвітній Універсіаді луганські спортсмени завоювали сім медалей, дві з яких золоті. Це велосипедистка Леся Калітовська й легкоатлетка Єлизавета Бризгіна.

На сьогоднішній день луганчане вже заробили п'ять олімпійських ліцензій. Це стрибуни у воду Ганна Письменська, Олександр Горшковозов і Олександр Бондар, а також п’ятиборка Вікторія Терещук, що на чемпіонаті Європи посіла третє місце, завоювавши право на участь в Олімпіаді 2012.

Протягом останніх років було прийнято багато програм, що стосуються спорту. Зокрема,

в 2011 році була затверджена «Програма розвитку фізичної культури й спорту в Луганській області на 2011 - 2015 роки», що дозволяє визначити стратегію й тактику розвитку як спорту вищих досягнень, так і масової фізичної культури. Практично у всіх містах і районах Луганської області були прийняті й розроблені аналогічні програми. На розвиток фізичної культури й спорту на Луганщині цього року з обласного бюджету було виділено більше  26 млн. грн.

Обласна влада намітила стратегічний напрямок на відновлення матеріально-технічної бази й поновлення роботи провідних спортивних споруджень області - основи для розвитку масового спорту й спорту вищих досягнень. Поставлено завдання перевести основні спортивні спорудження області в комунальну власність, зберегти й модернізувати їх. В області активно йде робота з реалізації програми «Спортивна площадка - у кожному дворі». Усього з 2008 року встановлено близько 300 нових спортивних площадок у всіх містах і районах області. До кінця року планується встановити ще 33. Зміцнення матеріально-технічної бази залучить велику кількість дітей і молоді до занять фізичною культурою й спортом.

  © ОУНБ ім . Горького 1999-2021