RUS UKR ENG
Райони | Новоайдарський Новоайдарський район розташований у географічному центрі Луганської області на сході України, у 80 км від російської границі.

    Новоайдарський  район має сільськогосподарський напрямок у розвитку, реалізує свої програми в економіці і соціальній сфері.

    Районові належить 153 тис. га екологічно чистих земель, у т.ч. 36 тис. га прекрасних лісів з мисливськими угіддями.

    Населення - 28,5 тис. чоловік, з них сільського населення -19379, міського - 9077.

    Національний склад населення району: українці - 13797, росіяни -13917, інші - 742 чоловік.

    Основні розмовні мови - російська, українська.

    Смт. Новоайдар розташоване на річці Айдар у 60 км на південний схід від обласного центра, м. Луганська. Має залізничну сортирувальну станцію "Новий Айдар". Через селище проходить шосейна траса - одна з основних автострад країни - Ростов-Харків-Київ, і залізниця Луганськ-Москва.

    Історична довідка

    Вперше Новоайдар як козацька слобода з'явився на карті України в 1687 році, коли на річці Айдар вибудували свої військові зміцнення козацькі вихідці з Дону, що звали себе новодонцями. Про це в переписному листі козацьких містечок за 1778 рік сказано: "тому 20 років збудовано Новоайдарський городок і у ньому 70 мешканців".

    У 1778 році Новоайдарська слобода стала повітовим містом Азовської губернії й одержала сучасну назву Айдар.

    Заповідні місця

    Новоайдарський район має сім об'єктів природно-заповідного Фонду, серед яких пам'ятник природи загальнодержавного значення "Айдарська тераса" і ботанічний пам'ятник природи "Спевамвський” , що має унікальну рослинність.

    Візитною карткою Новоайдарського району є природно-археологічний пам'ятник "Бараняче чоло". Біля підніжжя в 1993 році був відновлений пам'ятник жертвам голодомору 1933-1934 років в Україні.

    Сприятливу екологічну ситуацію в Новоайдарському районі створює повна відсутність промислового виробництва із шкідливими відходами. Вигідне географічне розташування, сприятливий клімат, природні багатства Новоайдару,  насамперед барвиста заводь ріки Айдар, чиста, прозора вода, багата рибою, піщані пляжі, хвойні ліси, розкішні місця для рибного лову і бортництва - усе це розташовує до відпочинку, розширенню дачного будівництва.

  © ОУНБ ім . Горького 1999-2008