RUS UKR ENG
Райони | Перевальський     Перевальський район створений Указом Президії Верховної Ради УРСР від 4.01.1965 р., (до грудня 1968 р. - Комунарський).

     Район розташований у південно-західній частині Луганської області, на північно-східному схилі річок Біла та Лозова.

     Площа району - 806,8 кв. км.

     Населення - 85,4 тис. чол.

     Найвища точка району на південно-заході і півдні 330 м. (пгт. Чорнухино).

     Районний центр м. Перевальськ знаходиться на відстані 45 км від обласного центра (м. Луганськ) і 7 км від найближчої залізничної станції Алчевск. Через Перевальськ проходять автодороги: Луганськ-Дебальцеве, Кишинів-Волгоград. Перевальськ має спільний з м. Алчевском автовокзал. Сполучення автобусами з Луганськом , Харковом, Ростовом, Запоріжжям, іншими містами. Місцевий транспорт: автобуси, таксі, тролейбуси.
     Історична довідка

     Перевальськ заснований у 1889 році і до 1924 року мав назву Селезньовський рудник, у 1938 - селище імені Паризької Комуни (скорочено Паркомуна), з 1938 року - місто Паркомуна, з 1964 року м. Перевальськ. З утворенням у 1965 році Перевальського району м. Перевальськ має статус районного центра.

     У місті є кілька будівель, що мають архітектурну й історичну цінність: будинок электроцеха ремонтно-механічного заводу (1914р.), будинок районної пекарні (початок ХХ ст.), окремі будинки на шахті "Перевальська".

     З ім'ям міста Перевальська пов'язані дитячі і юнацькі роки видатних українських поетів: Павла Безпощадного, Миколи Упеника, що на початку ХХ сторіччя жили і працювали на шахтах міста. У м. Перевальську починав свою творчу діяльність художник Дмитро Леус, дипломат багатьох виставок у країні і зарубіжжі.
     Природні умови

Перевальськ розташований у південно-західній частині Луганської області, на левом березі річки Білої, на північно-східному схилі Донецького кряжа, у рисах Селезньовського геолого-промислового району. Місто має розміри: 6 км зі сходу на захід і 35 км з півночі на південь.

     Надра району досить багаті: поклади вугілля, значні запаси піщанику, що використовується в будівництві.

     Ґрунти на території Перевальського району в основному чорноземні.

Близько 12,7 відсотків території району займають ліси, які практично не мають промислового значення. Район має у своєму розпорядженні запаси поверхневих і підземних вод, мається 105 ставків і водоймищ. Під водою знаходиться 0,75 % площі району.

     Тваринний світ (дикі тварини) характерний для відкритих степових регіонів, але не представляє промислового інтересу через нечисленність. У районі водяться лисиці, вовки, зайці, куниці. Рідко зустрічається байбак європейський.

Клімат на території району помірковано континентальний, посушливий, прохолодний узимку і жаркий влітку. Тривалість вегетативного періоду складає 230-210 днів у році.
    Народногосподарський комплексПеревальського району представляють промисловість, сільське господарство, будівництво, транспорт і зв'язок, торгівля і суспільне харчування.

    Базовими є галузі важкої індустрії, у загальному валовому обсязі виробленої у районі продукції їхня питома вага складає більш 80%, тут зайнято близько 50% працездатного населення району.
    Сільське господарство

    Сільське господарство представлене 14 сільськогосподарськими підприємствами, де розвиваються тваринництво, птахівництво і рослинництво.

    У загальному обсязі виробництва сільське господарство займає 20%. Ведучі галузі в сільському господарстві: птахівництво, тваринництво, виробництво зерна, соняшника.

  © ОУНБ ім . Горького 1999-2008