RUS UKR ENG

Райони | Сватівський

Сватівський район був створений в березні 1923 року. Район розташований в північно-західній частині Луганської області, в басейнах річок Красної, Жеребця, Борової та їх приток і являє собою хвилясту рівнину, поділену ярами, балками, річними долинами.

Має помірно континентальний клімат. Середньорічна температура + 70С, влітку найбільша температура +40 - +450С, взимку - 35 - 390С.

Середньорічна кількість опадів - 415 мм. Грунти - звичайний чорнозем на лісових сумішках, частково змиті еродовані грунти.

Площа району - 1740 км2.

Населення району складає - 43,0 тис. чоловік, в т. ч. в м. Сватове проживає 50 % населення: в районі проживає 14512 чоловік пенсіонерів, молоді до 28 років - 14092 чоловіка. У складі району - 1 місто, 1 селище міського типу, 58 населених пунктів.

По Сватівському району налічується 17 сільських рад.

Сватове - місто районного підпорядкування, центр району, розташоване на річці Красній, притоці Сіверського Дінця, в 160 км від Луганську.

Стисла історична довідка

На території міста і його околицях, по берегам річки Красної і її притоки Хориної мається кілька курганів. Дослідження захоронень свідчить про те, що на території люди жили в епоху міді і бронзи (кінець четвертого - початок першого тисячоліття до н.е.). На одному з курганів знайдено рідкісну кам'яну Стеллу другого тисячоліття до н.е., також проведені розкопки сарматського поховання першого віку н.е., де знайдені золотий браслет, залишки ткані, розшитої золотими бляхами і захоронення половців одинадцятого - тринадцятих віків. Як було зазначено у грамоті Петра Першого від 1704 року, ці землі почали заселятися в 60-х роках 16 віку селянами і козаками Лівобережної і Правобережної України, а також руськими служивими людьми. Вірогідно на той час була заснована Слобода Сватова-Лучка. Свою назву вона отримала від нині не існуючої річки Свахи.

На початку 18 сторіччя Сватова-Лучка ввійшла до складу Ізюмського полку. Вона була сотенним містечком і мала укріплення у виді рову та високого частоколу. Основну масу населення складали козаки, які в залежності від свого економічного положення ділилися на полкових козаків, підпомічників та підсудків. Більшість підсудків не мали свого господарства і жили в заможних козачих родинах на положенні робітників. В 1732 році в Сватове-Лучці нараховувалось 133 полкових козака та 514 підпомічників та підсудків. Козаки Сватове-Лучки брали участь в Азовських походах Петра Першого, а в червні 1709 року в складі Ізюмського полку у Полтавській битві зі шведами. Зі скасуванням в 1765 році полкового устрою на Слобожанщині та створенням комісарських управлінь Слобода Сватова-Лучка стала центром одного з них.

Основною діяльністю жителів було землеробство та тваринництво. В кінці 18 сторіччя середній розмір земельного наділу на ревізійну душу складав 6,7 десятин. Значний розвиток отримали ремесла, особливо взуттєва та скорняцька.Крім того жителі займалися винокуренним та дігтярним промислами, виготовляли вози, колеса, плуги. Жінки ткали полотно. Ткали сукно для власних потреб, а також на продаж. Розвитку торгівлі сприяли ярмарки, які проводилися 4 рази на рік. Сюди приїжджали купці з різних міст України та Росії. Торгівля велася шовковими тканинами, китайським ситцем, лисім та заячим хутром, посудом. Місцеві жителі продавали на ярмарках хліб, засолену рибу, горщики, дьоготь, мило, а також коней. В 1785 році Слобода мала 2 млини, 15 лавок і 12 трактирів.

З першої четверті 19 століття Сватова-Лучка стала одним з Аракчеєвських військових поселень. В 1825 році у Слободі і навколишніх селах розселили Єкатеринославський полк другої Кирасірської дивізії. Сватову-Лучку, де були розташовані штаб полку та штаб дивізії перейменували в  Новоєкатеринослав.

У 60-ті роки 19 сторіччя Сватова Лучка (їй повернено колишню назву) пішов більш швидкими темпами. У 1862 році в ній мешкало більше 7-ми тисяч чоловік. По своєму торговому значенню вона займала одне з перших міст серед слобод Куп'янського уїзду Харківської губернії.

Економічному розвитку Слободи сприяло будівництво в 1895 році залізничної лінії Куп'янськ-Лисичанськ, яка пройшла через Сватову Лучку. Тут була збудована станція Сватове, що швидко увійшла до числа найбільших станцій Єкатерининської залізної дороги.

Пам'ятки природи району

- Сосновий бір - с. Соснове.

- Гідрологічні пам'ятки обласного значення джерела в с. Ковалівка.

- Геологічний пам'ятник обласного значення – Куземівський відкритий розріз яру.

Основні галузі економіки району - сільське господарство з виробництва зернових, технічних культур, м'яса, молока та переробна промисловість. В районі зареєстровано 8 промислових підприємств, 34 агро формування, 176 фермерських господарств, 90 малих підприємств, 729 суб'єктів підприємницької діяльності - фізичні особи.